Človekove pravice, etničnost, etnična politika, etnični odnosi in konflikti, mednarodnopravno in notranje varstvo manjšin, multikulturalizem in interkulturalizem, politična participacija, politični proces, primerjalni politični sistemi in politike, mednarodni odnosi, pravice in položaj etničnih/narodnih in drugih manjšin, urejanje in upravljanje družbeno relevantnih različnosti (diversity management), urejanje, upravljanje in/ali razreševanje kriz in konfliktov, ustavno in ustavno primerjalno pravo, federalizem, mednarodno javno pravo, državljansko izobraževanje in vzgoja, vseživljenjsko izobraževanje
Dr. Mitja Žagar je znanstveni svetnik na Inštitutu za narodnostna vprašanja (INV), katerega direktor je bil v obdobju 1999-2007, in redni profesor na ljubljanski in primorski univerzi ter Novi univerzi. Kot gostujoči predavatelj, profesor in raziskovalec sodeluje s številnimi tujimi univerzami in raziskovalnimi institucijami v Evropi, Afriki, Avstraliji, Novi Zelandiji in severni Ameriki. V obdobju 2015-2020 je bil član Znanstvenega sveta Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije. Raziskovalno deluje na področjih prava, političnih ved, etničnih in manjšinskih študij, urejanja in upravljanja različnosti, študij miru in konfliktov. Večdisciplinarno, interdisciplinarno in predvsem primerjalno raziskuje človekove pravice in svoboščine, (posebne) pravice in varstvo manjšin in njihovih pripadnikov, etničnost, urejanje in upravljanje družbeno relevantnih različnosti, vključevanje, integracijo, sodelovanje, družbeno in zlasti politično participacijo, demokracijo, multikulturalizem in interkulturalizem, avtonomije, federalizem, transformacije, tranzicije in demokratizacijo, razvoj institucij, aktivno državljanstvo, državljansko in vseživljenjsko vzgojo in izobraževanje, preprečevanje, upravljanje in razreševanje kriz in konfliktov itd. Kot strokovnjak, ocenjevalec/evaluator in recenzent sodeluje z mednarodnimi organizacijami (npr. OZN, UNESCO, UNDP, EU, Svet Evrope, OVSE in njen Visoki komisar za narodne manjšine, Pakt stabilnosti za Jugovzhodno Evropo, itd.), nacionalnimi institucijami različnih držav (npr. Slovenija, Albanija, Avstralija, Avstrija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Hrvaška, Južna Afrika, Kanada, Nemčija, Severna Makedonija, Srbija, Velika Britanija, ZDA itd.), znanstvenimi revijami in nevladnimi organizacijami, ki delujejo na področjih upravljanja različnosti, trajnostnega razvoja, etničnih in manjšinskih politik, pa tudi s fundacijami in raziskovalnimi agencijami ter institucijami za ugotavljanje kakovosti v visokem šolstvu in raziskovanju. Od druge polovice devetdesetih let je evalvator znanstvenih projektov za različne razpise Evropske komisije EU.
(Obširnejša bibliografija in življenjepis: www.inv.si in Mitja Žagar (0000-0001-8091-4598) (orcid.org))
Prijava z geslom
Prijava z e-naslovom
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Registracija organizacije
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Bibliografski kazalci uspešnosti
Zahtevana je potrditev
Legenda oznak projektov ARIS
L - aplikativni raziskovalni projekt
J - temeljni raziskovalni projekt
ecris.prj.type.M
V - ciljni raziskovalni projekt
Z - podoktorski raziskovalni projekt
N – evropski (komplementarna shema ERC, vodilna agencija)
H - evropski raziskovalni projekt (ERA projekti)
R - razvojni raziskovalni projekt
T - projekt naravne in kulturne dediščine
NI – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje z Izraelom)
NC – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje s CEA)
NK – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje s Kitajsko)
Legenda oznak programov ARIS
Raziskovalne (oznaka P) in infrastrukturne (oznaka I) programe ARIS izvajajo raziskovalne organizacije; ARIS izvaja ocenjevanje, spremljanje in (so)financiranje raziskovalnih in infrastrukturnih programov.